8. marec je dan, ko praznujemo ekonomsko, politično in družbeno enakopravnost žensk!
Je dan, ki je namenjen priznanju dosežkov žensk v politiki, družbi, gospodarstvu, kulturi in različnih skupnostih, pa tudi opomin na potrebo po enakopravnosti spolov in boju proti diskriminaciji žensk.
Zgodovina dneva žena sega v začetek 20. stoletja, ko je leta 1908 več tisoč delavk tekstilne industrije v New Yorku protestiralo za uvedbo krajšega delovnega čas, boljše plače in volilno pravico. Ideja, da bi dan žena praznovali na mednarodni ravni, je prišla od Clare Zetkin, komunistične aktivistke in zagovornice pravic žensk, ki je leta 1910 svojo idejo predstavila na mednarodni konferenci delavk v Kopenhagnu. Njen predlog je soglasno podprlo 100 žensk iz 17 držav, ki so bile na konferenci. Mednarodni dan žena so prvič praznovali leta 1911 v Avstriji, na Danskem, v Nemčiji in Švici. Združeni narodi pa so dogodek začeli obeleževati leta 1975.
Prvotna ideja gospe Zetkin o mednarodnem praznovanju ni bila vezana na določen dan. 8. marec je bil izbran kasneje kot obeležitev dneva, ko so ruske ženske med vojno leta 1917 zahtevale “kruh in mir”. Štiri dni po njihovem protestu je bil car prisiljen abdicirati, začasna vlada pa je ženskam podelila volilno pravico. Po julijanskem koledarju, ki je takrat veljal v Rusiji, se je stavka žensk začela 23. februarja, v gregorijanskem koledarju, ki se uporablja v večjem delu preostalega sveta, pa je ta datum 8. marec.
Danes praznujemo dan žena, da opozorimo na neenakost, s katero se ženske še vedno soočajo po vsem svetu. Kljub napredku v boju za enakopravnost spolov se ženske še vedno soočajo s plačno vrzeljo, omejitvami pri karieri, spolnim nasiljem in drugimi oblikami diskriminacije. Praznovanje dneva žena pa je na drugi strani tudi priložnost za priznanje dosežkov in prispevkov žensk na različnih področjih po celem svetu.
0 Comments