Učenje

ZAKAJ ODLAŠAMO Z UČENJEM – IN KAKO TO SPREMENITI?

Kolikokrat si si rekel_la: “Danes se pa res lotim učenja”, pa je dan minil, ti pa nisi niti odprl_a zvezka?

 

Odlašanje z učenjem ni le slaba navada, temveč je pogosto povezano s stresom, strahom pred neuspehom, občutkom preobremenjenosti ali pomanjkanjem motivacije.

 

Dobra novica? Odlašanje ni nekaj, s čimer se moraš sprijazniti – lahko ga razumeš in postopoma celo premagaš.

 

Zakaj sploh odlašamo?

 

Eden glavnih razlogov za odlašanje je strah – ne vedno očiten, pogosto pa zelo prisoten. Lahko te je strah, da snovi ne boš razumel_la, da boš razočaral_a sebe ali druge, ali pa preprosto, da ne boš dosegel_la tistih standardov, ki si jih tiho želiš. In kadar naloge ne moremo opraviti “dovolj dobro”, jo raje prestavimo.

 

Učenje

 

Pogosto se ob tem pojavi tudi občutek preobremenjenosti. Kup snovi, nalog, testov in rokov se zdi kot prevelik zalogaj, zaradi česar ne veš, kje sploh začeti. Ko nimaš jasnega načrta, postane čakanje na “pravi trenutek” skoraj stalnica.

 

In potem je tu še vsakdanja realnost – telefon v roki, sporočila, video posnetki in družbena omrežja. Vse to so mikavni izhodi iz nelagodja, ki ga čutiš ob misli na učenje.

 

Kako se lotiti in premagati odlašanje?

 

Začni z majhnimi koraki

Ko te preplavi občutek, da moraš osvojiti ogromno snovi, je začetek najtežji del. Namesto da si zadaš velik cilj, kot je “naučiti se celotno poglavje kemije”, si raje reci: “predelam eno stran ali rešim tri naloge”. Tako ustvariš občutek napredka in zmanjšaš notranji odpor.

 

Določi točen čas učenja

Ne zanašaj se na splošne izjave, kot je “bom popoldne”. Tak pristop hitro pripelje do tega, da se učenje kar pomika proti večeru – ali naslednjemu dnevu. Če si rečeš: “ob 17.00 začnem z angleščino”, si ustvariš jasno točko začetka. Časovna določitev je zaveza, ki jo je lažje spoštovati.

 

Uredi okolje in odstrani motilce

Tvoj prostor za učenje naj bo čim bolj preprost in brez motečih dejavnikov. Telefon prestavi v drugo sobo ali ga preklopi na tihi način. Če ti pomaga, lahko uporabiš tudi aplikacije, ki omejijo dostop do družbenih omrežij med učenjem. Osredotočeno okolje močno zmanjša verjetnost, da boš prekinil_a delo.

 

Učenje

 

Vključi redne pavze

Učenje brez odmora vodi v izčrpanost in izgubo zbranosti. Ena najbolj učinkovitih tehnik je t. i. Pomodoro – 25 minut učenja, nato 5 minut pavze. Kratki odmori osvežijo možgane in povečajo produktivnost, hkrati pa preprečujejo, da bi učenje postalo prenaporno.

 

Poišči notranjo motivacijo in se nagradi

Vprašaj se, zakaj se sploh učiš – ne le zaradi ocen, ampak zaradi sebe, svojih ciljev, občutka napredka. Ko zaključiš del naloge, si privošči nekaj, kar ti je všeč – sprehod, epizodo serije, kos čokolade. Majhne nagrade pomagajo vzdrževati zagon in ustvarjajo pozitiven odnos do učenja.

 

Bodi prijazen_na do sebe

Ne bo vsak dan popoln. Včasih boš začel_a pozneje, včasih ne bo šlo. Namesto da se kaznuješ, raje opazuj svoje navade in se uči iz njih. Odlašanje je izziv, ne poraz – vsak poskus, da se z njim spopadeš, je že korak naprej.

 

Učenje

Delite s prijatelji!

Avtor prispevka:

Srednjesole.si

Srednja šola se predstavi:

Gimnazija in srednja šola za kemijo in farmacijo Ruše

Gimnazija in srednja šola za kemijo in farmacijo Ruše

Poklic se predstavi:

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju

Vzgojitelj otrok in mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju

Smer se predstavi:

PEČAR-POLAGALEC KERAMIČNIH OBLOG – SPI

PEČAR-POLAGALEC KERAMIČNIH OBLOG – SPI

Novice iz uredništva:

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

PREIZKUS ZNANJA ALI PREIZKUS ŽIVCEV?

Ocenjevanje znanja je sestavni del šolskega vsakdana.   Testi, ustna preverjanja in predstavitve pogosto predstavljajo pomemben mejnik – tako za pridobitev znanja in ocene kot za občutek osebnega uspeha in rasti.   A prav zato marsikomu povzročajo tudi...

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

KAJ TI BOLJ USTREZA? GIMNAZIJA ALI POKLICNA ŠOLA?

Vprašanje, kam naprej po osnovni šoli, se ne začne šele v devetem razredu.   Marsikdo začne o srednji šoli razmišljati že prej – nekateri v osmem, drugi celo že prej. Morda si med tistimi, ki že dolgo vedo, kaj jih zanima, mogoče pa ti razmišljanje o prihodnosti...

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

KAJ TVOJA ŠOLSKA TORBA POVE O TEBI?

Šolska torba je tihi spremljevalec tvojih šolskih dni, zbiralec skrivnosti in nenamerni dnevnik tvojega vsakdana.   V njem se skriva več, kot si misliš – in ne govorimo samo o zmečkanem listu iz prvega tedna šolskega leta.   Od tega, kaj vse nosiš s sabo, do...