Pomnjenje ključnih informacij za teste, naloge in vsakdanje življenje je lahko izziv, zlasti kadar žongliramo z različnimi predmeti, temami in dejavnostmi.
Na srečo obstajajo različne spominske tehnike, ki olajšajo shranjevanje in priklic informacij. Z vključitvijo teh tehnik v rutino lučenja lahko povečaš svoj uspeh, pri učenju pa se lahko celo zabavaš.
Uspešno učenje!
Mnemotehnične naprave
Mnemotehnične naprave so pripomočki za spomin, ki nam pomagajo, da si informacije zapomnimo prek asociacij. Kompleksne informacije namreč poenostavijo v bolj enostavne in lažje zapomnljive oblike.
Kratice – ustvari besedo iz prvih črk informacij, ki si jih moraš zapomniti.
Akrostih – sestavi poved, v kateri se vsaka beseda začne s prvo črko informacij, ki si jih želiš zapomniti.
Rime in pesmi – informacije preoblikuj v melodijo ali rimo.
Vizualizacija
Vizualizacija vključuje ustvarjanje mentalnih podob, ki nam pomagajo pri pomnjenju informacij. S povezovanjem abstraktnih konceptov z živimi slikami naredimo informacije bolj konkretne in si jih tako lažje prikličemo.
Miselni zemljevidi – nariši vizualni zemljevid, ki povezuje ideje okoli osrednjega koncepta.
Pripovedovanje zgodb – spremeni informacije v zgodbo z liki, prostorom in časom dogajanja ter dejanji.
Namišljeni scenariji – ustvari miselno podobo informacij, ki si jih moraš zapomniti v določenem zaporedju.
Metoda “loci”
Metoda “loci”, znana tudi kot tehnika palače spomina, vključuje povezovanje informacij z določenimi lokacijami v namišljenem mestu, ki ga dobro poznamo, kot je lahko npr. naš dom.
Ustvari palačo spomina – vizualiziraj si znano lokacijo, kot je tvoja hiša, in poveži vsak podatek, ki si ga moraš zapomniti z določenim mestom na tej lokaciji.
Sprehodi se skozi svojo palačo – ko si želiš priklicati informacije, se v mislih sprehodi skozi svojo palačo spomina in poišči informacije, povezane z vsako lokacijo.
Aktivni priklic
Aktivni priklic je tehnika, pri kateri preizkusimo svoje znanje o vsebinah, ki smo se jih naučili, namesto da jih preprosto samo preletimo. To krepi naš spomin in nam pomaga prepoznati področja, kjer potrebujemo še nekaj dodatnega učenja.
Kartice – ustvari kartice z vprašanji na eni strani in odgovori na drugi.
Testiraj svoje znanje – pripravi si poskusni test ali kviz za simulacijo testnih pogojev.
Ponavljanje v različnih časovnih intervalih
Ponavljanje v različnih časovnih obdobjih vključuje pregledovanje informacij v vedno večjih intervalih, da se sčasoma okrepi ohranjanje spomina. Na primer, preglej informacije kmalu po tem, ko si se jih naučil_a, nato znova naslednji dan, nato teden dni kasneje in tako naprej.