Po končani srednji šoli oziroma uspešno opravljeni maturi velik del bodočih brucev zapusti domače mesto in se odpravi študirati drugam. Najbolj priljubljena študijska destinacija je Ljubljana, ki ponuja tudi najbolj pestro ponudbo pri izbiri fakultete. Ljubljani po priljubljenosti in pestrosti izbire sledi Maribor, če pa si želiš nekaj drugačnega, bolj sončnega in z dostopom do morja, pa se boš moral na študij odpeljati v katero izmed obalnih mest.
Ne glede na to, kako mamljivo se sliši samostojno študentsko življenje, kamor sodijo tudi odbite študentske zabave, moremo priznati, da je zapustiti domačo posteljo zelo težko. Ko pa pogovor nanese še na študentske domove in študentska stanovanja, na velikokrat previsoke najemnine in novega sostanovalca, pa kmalu postane jasno, da selitev v študentsko stanovanje še zdaleč ni tako preprosto.
Pri nas obstajata dve možnosti študentske namestitve – bivanje v študentskem domu ali pa najem stanovanja. Vsaka izmed možnosti pa ima svoje prednosti in slabosti.
ŠTUDENTSKI DOM:
Prednosti:
+ nizki stroški najemnine (od 70 do 110 EUR);
+ priložnost za spoznanje novih ljudi;
+ možnost izbire doma v bližini izbrane fakultete;
+ pogosta druženja in zabave.
Slabosti:
– omejena zasebnost;
– delitev kuhinje in kopalnice s štiri ali večimi osebami;
– pogosto je bivanje v dvoposteljnih sobah (za samsko sobo lahko zaprosiš šele po nekaj letih bivanja v domu);
– zaradi pogostih zabav mir in tišina v domu nista zagotovljena.
Opombe: Ne spreglej rokov za oddajo prošenj za vpis v študentske domove. Razmišljaj tudi o načrtu B, saj se lahko zgodi, da zaradi prezasedenosti domov sobe ne boš dobil 1. oktobra oz. na prvi študijski dan.
NAJEMNIŠKO STANOVANJE
Prednosti:
+ zasebnost, mir in tišina, ko jo potrebuješ;.
+ možnost izbire sostanovalca;
+ večja izbira stanovanj;
+ lastna kuhinja in kopalnica.
Slabosti:
– višji stroški najemnine (od 200 do 600 EUR);
– odmaknjenost od »pravega« študentskega življenja;
– oddaljenost od fakultete;
– veliko najemnikov omejuje obiske in druženja v stanovanju.
Opombe: Z iskanjem stanovanja začni pravočasno, dobro preglej celotno ponudbo in pojdi na ogled, saj je realno stanje velikokrat drugačno od opisanega.
Svetujemo ti, da pri izbiri študentskega bivanja dobro pretehtaš vse možnosti in z izbiro ne odlašaš do zadnjega meseca. Redno spremljaj naša družabna omrežja in uradne strani študentskih domov ter ostani na tekočem z vsemi pomembnimi informacijami in datumi povezanimi s študentskim bivanjem.