Dijaško delo je pri nas del posebne oblike zaposlitve, ki jo imenujemo kar študentsko delo.
Namen takšnega dela je omogočanje pridobivanja delovnih izkušenj in dodatnega zaslužka v času šolanja za dijake in študente.
Ker gre večinoma za občasno obliko dela, si lahko mladi delovni urnik prilagodijo glede na šolske obveznosti. Ta oblika dela pa delodajalcem hkrati omogoča praktično izobraževanje bodočih kadrov in pokrivanje kadrovskih potreb.
Kdo lahko opravlja študentsko delo?
Začasno in občasno delo dijakov in študentov lahko opravljajo:
- osebe s statusom dijaka v Republiki Sloveniji, ki so že dopolnile 15 let,
- osebe s statusom študenta v Republiki Sloveniji,
- osebe s statusom udeležencev izobraževanja odraslih, ki so mlajše od 26 let in se izobražujejo po javno veljavnih programih osnovnega, poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja.
Delodajalci
Začasno in občasno delo dijakov in študentov se lahko pri delodajalcu opravlja samo na podlagi napotnice, ki jo je izdal posrednik s koncesijo za opravljanje dejavnosti posredovanja začasnega in občasnega dela dijakov in študentov oz. študentski servisi. Napotnica mora vsebovati podatke o dijaku oz. študentu, delodajalcu, trajanju in vrsti dela in druge relevantne informacije. Delodajalci morajo biti pravne osebe ali samostojni podjetniki. Delodajalec mora dnevno evidentirati število opravljenih ur začasnega in občasnega dela dijaka ali študenta, seštevek teh ur, pa mora biti enak skupnemu številu opravljenih ur začasnega in občasnega dela dijaka ali študenta na napotnici.
Posredniki
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pooblasti organizacijo oziroma delodajalca, ki izpolnjuje kadrovske, organizacijske in druge pogoje, da opravlja strokovne naloge posredovanja začasnih in občasnih del dijakom in študentom. Tovrstniki posredniki so študentski servisi, ki so pooblaščeni s strani države za posredovanje študentskega dela. Študentski servis prav tako vodi evidence o opravljenih urah dela in plačilih.
Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti